Loading…

Plan për sulm terrorist në zgjedhjet presidenciale në Francë (Foto)

  • 18/04/2017 | 16:37

Plan për sulm terrorist në zgjedhjet presidenciale në Francë (Foto)

Dy të arrestuar kanë pranuar islamin radikal derisa kanë mbajtur dënimet me burg. Ata kanë planifikuar sulm në prag të zgjedhjeve presidenciale në Francë.


Ministri francezi brendshëm Matthias Fekl ka deklaruar se sot janë arrestuar dy francezë në Marsejë, sepse kanë planifikuar “sulm të dhunshëm” para zgjedhjeve të raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, përcjellë gazetametro.net.

“Dy meshkuj radikal, të lindur më 1987 dhe 1993, të kombësisë franceze, kanë planifikuar që për një afat shumë të shkurtër të kryejnë sulm, me këtë mendoj në disa ditë të ardhshme”, ka thënë Fekl, transmeton Reuters.

aa

Sipas fjalëve të tij, policia është duke kryer bastisje dhe po e përforcon sigurimin para zgjedhjeve të cilat do të mbahen më 23 prill.

Të dyshuarit të cilët janë 23 gjegjësisht 29 vjeç i kanë arrestuar agjentët e shërbimit vendor të inteligjencës franceze në Marsejë, transmeton AFP.

Policia i ka përcjellë prej fundit të javës së kaluar, dhe sipas pretendimeve të burimeve anonime të policisë, ata e kanë pranuar islamin radikal derisa vuanin dënimin me burg. /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë