Loading…

Planifikonte të sulmonte Shtëpinë e Bardhë: Burri shpallet fajtor, kaq vite burg do vuaj

  • 25/11/2020 | 12:13

Planifikonte të sulmonte Shtëpinë e Bardhë: Burri shpallet fajtor, kaq vite burg do vuaj

Një burrë nga Karolina e Jugut është shpallur fajtor për një akuzë terrori për komplotin për të sulmuar ose bombarduar Shtëpinë e Bardhë, dhe Trump Toëer në New York City në sulmet e frymëzuara nga grupi i Shtetit Islamik, thanë autoritetet federale të martën, transmeton Gazeta Metro.


Kristopher Sean Matthews, 34 vjeç, u deklarua fajtor për një akuzë konspiracioni për të siguruar mbështetje materiale për IS në një seancë dëgjimore para një gjykatësi magjistrat amerikan në San Antonio.

Matthews pranoi që që nga maji i vitit 2019, ai kishte komplotuar me 22-vjeçarin Jaylyn Christopher Molina nga Cost, Texas, për të ndarë informacione për krijimin e bombave për qëllimet e sulmeve të brendshme dhe të huaja në emër të IS dhe për të radikalizuar dhe rekrutuar individë të tjerë për të mbështetur organizatën militante islamike.

Një juri e madhe paditi Molina dhe Mattheës në 14 tetor secili me një akuzë për komplot për të siguruar mbështetje materiale për një organizatë të huaj terroriste të caktuar dhe një akuzë për sigurimin e mbështetjes materiale për një organizatë të caktuar terroriste të huaj.

Matthews përballet me 20 vjet burg federal kur dënohet më 4 mars./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë