Loading…
PlayStore do të kushtojë me para për prodhuesit e telefonëve
  • 21/10/2018 | 23:21

PlayStore do të kushtojë me para për prodhuesit e telefonëve

Prodhuesi e telefonëve dhe tabletëve Android duhet t’i paguajnë Google një tarifë fikse nëse duan PlayStore dhe aplikacionet e tjera të gjigantit të motorit të kërkimit në produktet e tyre dhe kjo tarifë do të fillojë nga 40 dollarë për të instaluar Google Mobile Services.

Tarifat mund të ndryshojnë nga një vend tek tjetri dhe nga lloji i pajisjes dhe aplikimi i tyre do të fillojë pas datës 1 shkurt 2019.

Rregullat e reja të licencimit vlejnë vetëm për Evropën dhe erdhën si rezultat i gjobës 5 miliardë dollarëshe që Komisioni Evropian imponoi ndaj Google.

Mbetet i paqartë kriteri i përcaktimit të tarifave në varësi të madhësisë së ekranit.

Google edhe më parë kishte paralajmëruar nëse Komisioni Evropian vijonte me padinë, Android-i do të kushtojë.

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë