Loading…

Plenkovic: Serbia nuk mund të ulet në dy karrige, ndërsa ne të jemi budallenj të dobishëm

  • 06/10/2022 | 15:01

Plenkovic: Serbia nuk mund të ulet në dy karrige, ndërsa ne të jemi budallenj të dobishëm

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, tha se ka parë reagimet mjaft të dhunshme dhe të pamatur të Serbisë, e veçanërisht mediave, ndaj pretendimeve se me kërkesë të Kroacisë, Serbia nuk është përjashtuar nga vendimet për importimin e naftës përmes JANAF.


“Tani, tre muajt e fundit, unë kam qenë kreu i ustashëve në Serbi. Tani kemi kaluar nga tabloidet në mediat më serioze nën thonjëza”, tha Plenkoviq. Ai shtoi se gjërat duhen thënë ashtu siç janë.

“Së pari, gjithçka që është miratuar në nivel të BE-së është miratuar së bashku, ky është qëndrim i të gjithë anëtarëve të BE-së. Së dyti, Serbia nuk mund të ulet në dy karrige në këto rrethana. Serbia nuk mund të jetë vendi që vjen këtu dhe flet për perspektivën evropiane dhe prisni hapa të mëdhenj përpara dhe mos respektoni asnjë sanksion të vetëm kundër Rusisë”, tha Plenkoviq.

Ai gjithashtu thotë se Serbia mund të dërgojë të gjithë naftën që dëshiron, përveç naftës ruse, përmes tubacionit të Adriatikut.

Në pyetjen e një gazetari nëse Vuçiq i ka kërkuar një takim dypalësh, “duke pasur parasysh se akuzoi Kroacinë”, ai tha se nuk i kishte ato informacione.

“Ata gjithmonë e bëjnë këtë, por le të pyesin pak më mirë. Ka pasur shumë vende që nuk kanë parë nevojë për një derogim. Pra, Serbia është e kërcënuar në aspektin e naftës, se njerëzit nuk do të mund të punojnë, se ekonomia do të jetë në gjunjë, nëse njerëzit do të kenë benzinë ​​për automjetet e tyre është një pyetje tjetër, por nuk ka pasur një argument të tillë”, shtoi ai.

Plenkoviç tha se “ne kemi një situatë ku Serbia do të ketë naftë të lirë ruse që do të vijë në portet kroate, do të kalojë përmes tubacionit të Adriatikut në Serbi dhe Serbia për shkak të marrëveshjes me Putinin – në këto rrethana kur Putini po agreson kundër Ukrainës – dhe naftë dhe benzinë ​​më të lirë, dhe ne do të jemi atje çfarë? Disa budallenj të dobishëm”.

Më parë, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se Serbia kërkoi që Ballkani Perëndimor të përjashtohej nga ndalimi i importit të naftës ruse përmes gazsjellësit Janaf, por “më pas fqinjët tanë mburreshin se ata ishin fajtorë që kjo nuk ndodhi”.

Ai vuri në dukje se disa vende të BE-së, si Bullgaria dhe Hungaria, u përjashtuan, ndërsa Serbia jo, dhe se “Kroacia thjesht po bënte punën e saj, të cilën e ka bërë për dekada”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë