Loading…

Po shkonte në spital për të lindur, hidhet në erë vetura e gazetares shtatzënë

  • 11/11/2021 | 22:28

Po shkonte në spital për të lindur, hidhet në erë vetura e gazetares shtatzënë

Një gazetare shtatzënë ne Jemen humbi jetën nga shpërthimi i eksplozivit të vendosur poshtë makinës së saj e të aktivizuar pikërisht në kohën kur Rasha Abdullah al-Harazi po shkonte në spital për të lindur fëmijën.


Në automjet ndodhej dhe bashkëshorti, Mahmoud Ameen al-Atmy, i cili është gjithashtu reporter. Ndonëse mbeti i plagosur rëndë, burri arriti t`’i mbijetonte atentatit, që shkatërroi nga ana tjetër familjen e tij.

Sindikata e gazetarëve në Jemen reagoi ndaj ngjarjes së rëndë, duke e cilësuar “një krim të paprecedent, ndërsa shprehu frikën se ky episod mund të shërbejë si tregues i një faze të re e të dhunshme shënjestrimi të gazetarëve ne vend”.

Fuqia e lëndës plasëse e shkatërroi krejtësisht pjesën e përparme të makinës.

Kanali televiziv Al Arabiya, në pronësi të sauditëve, pohoi se bashkëshorti i gazetares punon për të si reporter.

Qeveria e Jemenit, e mbështetur nga Arabia Saudite, është e përfshirë në një luftë disa vjecare me rebelet Huthi të përkrahur nga Irani, të cilet janë aktivë në pothuajse të gjithë vendin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë