Loading…

Pogaçe me djathë dhe miell misri: Kënaqësia shkumuese e shijes të cilën duhet patjetër ta provoni

  • 15/03/2023 | 15:30

Pogaçe me djathë dhe miell misri: Kënaqësia shkumuese e shijes të cilën duhet patjetër ta provoni

Provoni recetën e gjyshes për brumë perfekt.


Përbërësit:

– 300–350 g miell gruri;
– 100 g miell misri;
– 300 ml qumësht të vakët;
– 20 g tharmë;
– kripë;
– pak sheqer;
– 50 ml vaj ulliri;
– 100 g djathë të fortë;
– pak fara.

Përgatitja:

⦁ Qiteni tharmin në qumështin e vakët, shtoni një lugë të vogël sheqer, miell, vaj, kripë dhe ngjisheni deri sa të bëhet brumë i butë.

⦁ Lëreni të bymehet, ngjisheni edhe një herë dhe sërish lëreni të bymehet.

⦁ Tavolinën e punës lyeni pak me vaj dhe qiteni brumin në tavolinë.

⦁ Me duart me yndyrë përhapeni brumin, dhe në mes thërrmojeni djathin.

⦁ Mbulojeni me pjesën tjetër, dhe me duar shtypni skajet mirë.

⦁ Lyeni tepsinë e rrumbullakët dhe qiten pogaçen, pastaj mbulojeni që të bymehet.

⦁ Furrën ndizeni në 220 gradë Celsius dhe kur pogaçja të pushojë pak piqeni rreth 25 minuta.

⦁ Kur të marrë ngjyrë të gështenjtë, nxirreni pogaçen, mbulojeni dhe lëreni të mbuluar 15 minuta.

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë