Loading…

Pogaçe të vogla me kumbulla: Të gatuara nga petë brumi të mbushura me puding të bërë në shtëpi

  • 06/08/2022 | 19:15

Pogaçe të vogla me kumbulla: Të gatuara nga petë brumi të mbushura me puding të bërë në shtëpi

Pogaçet me kumbulla shkojnë shumë mirë me një filxhan kafe.


Përbërësit:

– 300 ml qumësht,
– 1 vezë,
– 50 g sheqer,
– 2 lugë qull misri,
– 500 g petë brumi,
– 200 g kumbulla,
– sheqer pluhur për spërkatje.

Përgatitja:

Në qumësht shtoni vezën, sheqerin dhe qullin e misrit, të gjitha bashkoni dhe nxehni në zjarr të lehtë duke i përzier që të mos dendësohen.

Kumbullave hiqjani bërthamat dhe pritni në katrorë.

Petët e brumit holloni pak me okllai, pastaj pritni në kuadrate me dimensione 10 x 10. Secilën mbusheni me pak fill dhe sipër vendosni kumbulla.

Paloseni në atë mënyrë që të bëhen në formë trekëndëshi dhe radhisni në një tepsi të mbështjellë me letër për pjekje.

Procedurën përsëriteni derisa të shpenzoni gjithë materialin.

Piqni në furrë të ngrohur në 200 gradë celsius rreth 25 minuta. Kur të piqen lëreni të ftohen dhe më pas i spërkasim me sheqer pluhur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë