Loading…

Polici në SHBA vret veten, rritet numri i policëve të vetëvrarë

  • 14/08/2019 | 08:55

Polici në SHBA vret veten, rritet numri i policëve të vetëvrarë

Një oficer i policisë në Nju Jork vrau veten të martën në mëngjes duke shënuar edhe një vetëvrasje të radhës e që u bë polici i 8 që kryen vetëvrasje këtë vit, ai udhëheqi forcën më të madhe policore të vendit dhe i nxiti komandantët të bëjnë thirrje urgjente për oficerët në gjendje jo të mirë emocionale që të kërkojnë ndihmë, shkruan Gazeta Metro


Më shumë oficerë policie kryejnë vetëvrasje çdo vit sesa që vriten gjatë detyrës; që nga viti 2014, në Neë York City, mesatarisht pesë oficerë kanë vdekur çdo vit nga vetëvrasja.Por vetëvrasja e  oficerit 35-vjeçar në detyrë në Yonkers alarmoi qytetin  për të pasur një nga vitet më të këqija në historinë e vetëvrasjeve të policëve në dekadën e fundit, dhe shfaqi edhe një herë betejat e vazhdueshme të Departamentit të Policisë për të bindur oficerët që ata duhet të kërkojnë trajtim nëse ata po përjetojnë probleme me shëndetin mendor.

Policia në Yonkers tha se ata u njoftuan në orën 3 të mëngjesit në një thirrje për vetëvrasjeje në një shtëpi në Shorevieë Drive dhe gjetën një oficer të Neë York City të vdekur nga një plagë e vetë-shkaktuara.

Katër oficerë vranë veten vetëm në qershor. Më 5 qershor, Zëvendës Shefi Steven J. Silks, një veteran i cili tani po përballet me pension të detyrueshëm, qëlloi veten në automjetin e tij të policisë. Të nesërmen, një oficer tjetër veteran, Detektivi Joseph Calabrese, mori jetën e tij në një kënetë në Brooklyn-in jugor. Oficeri Michael Caddy qëlloi me vdekje veten pranë shtëpisë së tij në Staten Island më 14 qershor, dhe më 26 qershor Oficeri Preiss u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Long Island./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë