Loading…

Policia amerikane i përzuri anarkistët majtistë nga sheshi pas disa javë të okupimit në Seattle

  • 01/07/2020 | 20:36

Policia amerikane i përzuri anarkistët majtistë nga sheshi pas disa javë të okupimit në Seattle

Herët në mëngjesin e të mërkurës në Seattle Chaz apo CHOP varësisht prej cilit grup anarkist bisedoni ra, pasi policia me urdhër të kryetares së komunës së Seattle urdhëroi që të largohen ata fillimisht i toleroi e mbështeti e madje talli presidenti amerikan Trump e me përçmim i kishte thënë të mos ndërhyjë. Kryetarja e Seattle Jenny Durkan me një rast e kishte quajtur edhe ‘vera e dashurisë’ protestën derisa nuk i shkuan anarkistët në shtëpi, transmeton Gazeta Metro.


As vrasja e dy adoleshentëve dhe plaçkitjet e dhunimet nuk i kishin bindur autoritetet lokale të reagojnë ndaj anarkisë së shkaktuar. Çdo natë raportohej për incidente me armë zjarri, dhe disa prej tyre kishin shkaktuar plagosje e dy prej tyre kishin rezultuar me vdekje të dy adoleshentëve.

“Pas demonstratave në zonën e stacioni lindor në 8 qershor, dy adoleshentë janë vrarë në rajonin përreth parkut Cal Anderson. Kryetarja e qytetit Jenny Durkan ka lëshuar një urdhër ekzekutiv për të liruar zonën,” shkruhej në njoftimin e policisë së Seattle në kumtyesën e të mërkurës. “Policia e Seattle do të jetë në atë rajon sot për të zbatuar urdhërin e kryetares.”

Gazetari Andy Ngo që ka ndjekur ngjarjen ka raportuar se “tonelata mbeturina dhe hedhurina mbeten në rrugët e CHAZ. Megjithë premtimet se do të mbajnë territorin me çdo mjet, protestuesit nuk rezistuan shumë këtë mëngjes. CHAZ u vu nën kontroll të policisë për pak minuta.”

Jenny Durkan ishte pyetur muajin e kaluar nga CNN se sa do të mund të përballoj Seattle këtë pushtim të tre blloqeve të qytetit nga anarkistët ajo kishte thënë “nuk e di, ndoshta do të kemi një verë dashurie.”

Kur presidenti amerikan Trump kishte këmbëngulur që të largohen nga aty kryetarja e Seattle, Jenny Durkan, që vjen nga radhët e demokratëve ishte tallur me Trump duke i thënë të fshehej në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë.

Shpejt e ndërroi mendjen Durkan kur anarkistët një ditë ju shfaqën para shtëpisë së saj në fillim të kësaj jave./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë