Loading…

Policia arreston dhjetë persona

  • 09/11/2016 | 17:45

Policia arreston dhjetë persona

H.SH.; A.B.; A.A.; D.R; I.H; A.P; M.H; N.H; Z.Z. dhe M.H. janë personat e dyshuar që janë arrestuar sot nga një aksion i Policisë së Kosovës të cilët dyshohet se në mënyrë të vazhdueshme, të organizuar dhe në bashkëpunim kanë kryer disa vepra penale që kryesisht ndërlidhen me krim të organizuar, kontrabandim me mallëra, falsifikim të dokumenteve, legalizim i përmbajtjes së rreme, tregti e ndaluar, posedim i pa autorizuar i armëve dhe municionit, etj.

Sipas një raporti të Policisë së Kosovë në mesin e të arrestuarve janë edhe një mjek veterinar dhe dy punëtorë të Ambulancës Veterinare në Ferizaj.

Ky operacion i bastisjeve dhe arrestimeve i titulluar ‘Matrikula ‘ është kryer me urdhër të Prokurorisë respektivisht Gjykatës Themelore në Gjilan, ndërsa ka ardhë si bazë e hetimeve që ka kryer departamenti i Policisë Kufitare, të asistuar nga njësitet patrulluese të stacioneve përkatëse policore, Dogana dhe AUV-i.

“Pas hetimeve intenzive disa mujore, sot më datën 09. 11.2016. duke filluar nga ora 08:00 , Sektori i Hetimeve të Departamentit të Policisë Kufitare, të asistuar nga njësitet patrulluese të stacioneve përkatëse policore, Dogana dhe AUV-i , ka ndërmarrë një operacion të gjërë të bastisjeve në tetë lokacione të ndryshme të Regjionit të Gjilanit, Ferizajt dhe Prizrenit. Gjatë bastisjes janë gjetur dhe konfiskuar në cilësi të provave materiale 54 kafshë ( gjedhe dhe lopë) që dyshohen se janë të kontrabanduara përmes rrugëve ilegale, kryesisht nga Serbia dhe Maqedonia, qindra matrikula, pasaporta dhe dokumente tjera që dyshohen se janë të falsifikuara e që kanë shërbyer për kontrabandimin e kafshëve. Po ashtu janë sekuestruar edhe dy armë, një revole dhe një pushkë gjuetie”, thuhet në raportin e policisë.

Në raportin e policisë thuhet se me veprimet e tilla të kundërligjshme, duke ju shmangur zhdoganimit, kontrabanduesit kanë dëmtuar buxhetin e shtetit dhe kanë rrezikuar ndjeshëm shëndetin e qytetarëve të Republikës së Kosovës pasi që kafshët e kontrabanduara nuk janë kontrolluar nga autoritetet kompetente shëndetsore./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë