Loading…

Policia gjen fabrikën e parave false, konfiskohen mbi 14 milionë euro

  • 22/10/2018 | 21:01

Policia gjen fabrikën e parave false, konfiskohen mbi 14 milionë euro

Autoritetet bullgare thonë të kenë kryer një bastisje të suksesshme duke shkatërruar një operacion të falsifikimeve që po shtypte kartëmonedha me vlerë të lartë të euros dhe dollarit amerikan.

Zëvendës-kryeprokurori Ivan Geshev tha të hënën se kartëmonedhat e falsifikuara, në vlerë prej 11.5 milionë eurosh dhe 2 milionë dollarësh, u konfiskuan në “punëtorinë më të madhe ilegale të shkatërruar në 11 vjetët e fundit”, raporton AP.

Shtypja e paligjshme dhe false e kartëmonedhave 500 dhe 100 euroshe dhe bankënotave 50 dollarëshe u gjet në bodrumin e një hoteli në vendpushimin e Detit të Zi, Sunny Beach. Katër persona u ndaluan pas këtij operacioni të zhvilluar të dielën, transmeton Koha.net.

Në fillim të këtij shekulli, Bullgaria ishte një nga prodhuesit më të mëdhenj të bankënotave false amerikane bashkë me Kolumbinë, Kilin dhe Korenë Veriore.

Pasi iu bashkua Bashkimit Evropian më 2007, mashtruesit bullgarë iu kthyen falsifikimit të euros.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë