Loading…

Polonia afër zgjidhjes së pandemisë: Ilaçi i krijuar nga ta shëron pacientin e infektuar në ditën e shtatë të sëmundjes

  • 26/03/2020 | 17:32

Polonia afër zgjidhjes së pandemisë: Ilaçi i krijuar nga ta shëron pacientin e infektuar në ditën e shtatë të sëmundjes

Një trajtim eksperimental për njerëzit që sëmuren nga koronavirusi, mund të fillojë të ketë efekt brenda 24 orëve që nga doza e parë, sipas disa studiuesve dhe ekspertëve polak, transmeton Gazeta Metro.


“Në thelb ndalon prodhimin e virusit,” i tha NBC News Dr. Gregory Polonia, një ekspert i sëmundjeve infektive dhe drejtori i Grupit të Kërkimeve të Vaksinave të Klinikës Mayo në Rochester, Minesota.

Remdesivir ishte një nga trajtimet e mundshme të përmendura nga Presidenti Donald Trump gjatë një konference për shtyp të enjten. Ai njoftoi se zyrtarët federalë të shëndetit janë duke hequr pengesat në përpjekjet për të përfunduar sa më shpejtë trajtimet.

Fillimisht, duket se të paktën dy pacientë të shtruar në spital që morën remdesivir filluan të ndjehen më mirë ditën tjetër.

Chris Kane, 55 vjeç, u diagnostikua me koronavirus dhe u shtrua në spital në Qendrën Mjekësore Rajonale Providence në Everett, Uashington, këtë muaj. “Ai ishte me të vërtetë i sëmurë”, tha gruaja e tij, Susan Kane, për NBC News. “Ata e futën menjëherë në oksigjen.”

Mjekët e tij vendosën të provonin remdesivir pasi ajo kishte treguar premtime në të paktën një pacient të mëparshëm. Ajo gjithashtu u promovua si një trajtim i mundshëm për Ebola, por nuk arriti të tregojë ndonjë përfitim të rëndësishëm.

Pastaj erdhi COVID-19, që ka bërë rreth 200 mijë njerëz në mbarë botën të sëmuren, përfshirë gati 10,000 në Shtetet e Bashkuara. Presioni për të zhvilluar dhe studiuar trajtime efektive është rritur gjatë disa muajve të fundit.

Rreth dy javë para se Chris Kane të mbërrinte në spital, mjekët e tij kishin trajtuar një 35-vjeçar, i cili së fundmi ishte kthyer në shtëpinë e tij në Uashington, pasi udhëtoi në Wuhan, Kinë.

Njeriu i paidentifikuar u bë personi i parë në Sh.B.A që u diagnostikua me koronavirus.

Brenda një jave pasi u pranua në spital, gjendja e burrit u përkeqësua. Mjekët e tij, përfshirë mjekun që do të trajtonte më vonë Chris Kane, punuan me autoritetet federale shëndetësore për të provuar rimodivirimin përmes asaj që quhet përdorim i dhembshur, i rezervuar për ilaçe të papranuara në situata specifike, potencialisht të shpëtimit të jetës.

Mjekët publikuan detaje në lidhje me rastin e parë në Neë England Journal of Medicine. “Trajtimi me remdesivir intravenoz ishte iniciuar në mbrëmjen e ditës shtatë”, kanë shkruar ata. Në ditën e tetë, gjendja e burrit filloi të përmirësohet. Ai ishte në gjendje të hiqej nga ventilatori dhe të kthehet oreksi i tij. Ethet e tij u zgjidhën dhe kolla e tij ngadalë u tret. Por pyetjet mbesin rreth shërimit të shpejtë. A ishte ilaçi që çoi në përmirësim? Apo njeriu do të ishte marrë më mirë ditën tjetër sidoqoftë?

Susan Kane tha se remdesivir duket se do të punojë shpejt edhe për burrin e saj. “Ditën tjetër, ai tha:” E dini, unë mendoj se po ngrihet. Unë mendoj se jam duke filluar të ndjehem më mirë “,” kujtoi ajo. “Ne jemi 100,000 për qind të bindur që remdesivir i ktheu gjërat për të,” tha Susan Kane.

Për shkak se remdesivir tani është zyrtarisht në prova klinike në Qendrën Mjekësore Rajonale Providence, mjekët e Kane refuzuan një intervistë për NBC Neës, pasi ata nuk janë në gjendje të komentojnë mbi efikasitetin e ilaçit  përpara se rezultatet të bëhen publike. Rezultatet e para priten në fund të prillit.

Trajtime të tjera të mundshme për koronavirus janë nën hetim, duke përfshirë një ilaç të përdorur për trajtimin e malarjes, të quajtur chloroquine, dhe një kombinim të barnave HIV, lopinavir dhe ritonavir, të shitura nën emrin e markës Kaletra.

Sidoqoftë, të mërkurën, studimi i parë i madh për të parë kombinimin e ilaçeve HIV zbuloi se nuk ka përfitime në trajtimin e virusit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë