Loading…
Pompeo demanton mediat: Ja çfarë kërkon Kim Joung-Un për të hequr dorë nga armët nukleare
  • 23/05/2018 | 19:53

Pompeo demanton mediat: Ja çfarë kërkon Kim Joung-Un për të hequr dorë nga armët nukleare

Mbajtja e takimit ndërmjet presidentit amerikan Donald Trump dhe Kim Jong-Un’it, varet prej liderit të Koresë së Veriut, ka thënë sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo.


Takimi është caktuar të mbahet më 12 qershor në Singapor, ndërsa ditëve të fundit mediat paralajmëruan se takimi mund të shtyhet për ndonjë datë tjetër, transmeton GazetaMetro.net

“Ai (Kim) ka kërkuar takimin, presidenti (Trump) pranoi. Kam shumë shpresë që takimi do të mbahet”, tha Pompeo.

Pompeo bëri të ditur se lideri koreano-verior i ka kërkuar haptazi amerikanëve që në këmbim për të hqur krejtëisht dorë nga armët bërthamore, dëshiron të marrë ndihmë ekonomike dhe garanci lidhur cështjet e sigurisë.

“Ne jemi optimistë”, tha Pompeo, që është takuar 2 herë me Kim’in në Pjongjang.

“Keemi folur për synimet e përbashkëta, cka kërkon bota dhe Amerika, dhe cfarë kërkon të marrë Koreja e Veriut”, u shpreh Pompeo.

Ai tregoi se Kim i kishte pranuar haptazi se rritja ekonomike dhe mirëqenia e popullit varej nga ndryshimi i strategjisë.

Pompeo tregoi se si kundërshpërblim, Kim kishte kërkuar “ndihmë ekonomike dhe granaci për siguri”. /gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë