Loading…
Pompeo nis vizitën në 5 vende të Europës
  • 11/02/2019 | 09:16

Pompeo nis vizitën në 5 vende të Europës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka nisur vizitën e tij në pesë shtete të Evropës, transmeton Gazeta Metro.


Më 11 janar, Pompeo do të arrijë në Hungari, për të vazhduar më pas në Sllovaki dhe Poloni.

Udhëtimi i tij pritet të përfundojë me disa vizita në Bruksel dhe Rekjavik të Islandës, më 15 janar.

Një zyrtarë i lartës i admanistratës amerikane ka bërë të ditur se Pompeo do të takohet me kryeministrin hungarez, Victor Orban, i cili njëherëshi njihet edhe si përkrahës i presidentit të SHBA’së, Donald Trump.

Dy zyrtarët, pritet të diskutojnë për rolin e Hungarisë në Afganistan, si dhe luftimin e grupit militant, Shteti Islamik në Lindjen e Mesme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë