Loading…

Popi serb tregon nëse do të lejohet të puthet trupi i vdekur i patriarkut Irinej

  • 20/11/2020 | 23:20

Popi serb tregon nëse do të lejohet të puthet trupi i vdekur i patriarkut Irinej

Sipas rekomandimeve të Shtabit të Krizave në Serbi, si dhe për shkak të aplikimit të masave epidemiologjike, nuk do të jetë e mundur të puthet trupi i patriarkut Irinej, por pjesëmarrësit në varrim do të jenë në gjendje të afrohen disa metra nga skela, të përkulen dhe të largohen nga Tempulli.


Në emër të Kishës Ortodokse Serbe, Shovljanski u bëri thirrje të gjithë besimtarëve që të mbajnë maska, të mos qëndrojnë dhe të mos bëjnë turma.

Ai gjithashtu shpjegoi se si do të organizohet një lamtumirë për Irinej të shtunën dhe të dielën.

Patriarku do të varroset të dielën.

Irinej njihej për ndikimin politik që kishte në Serbi dhe deklaratat plot urrejtje kundër shqiptarëve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë