Loading…
Populli që shpenzon 4.8 bilion orë në vit duke shikuar basket, dhe 4,2 bilion orë për të lexuar libra
  • 18/04/2019 | 10:44

Populli që shpenzon 4.8 bilion orë në vit duke shikuar basket, dhe 4,2 bilion orë për të lexuar libra

Për amerikanët sporti i basketbollit është ndër lojërat që ata shohin më me qejf. Gjatë një viti ata shpenzojnë rreth 5 bilion orë duke shikuar ndjeshjet e basketit. Mirëpo, një shifër të ngjashme e kanë edhe me leximin e librave, shkruan Gazeta Metro.


Qytetarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpenzojne 4.8 bilion orë në vit duke shikuar NBA, ndërsa 4.2 bilion orë në vit për të lexuar libra.

Kujtjmë se në Amerikë futbolli amerikan, basketbolli dhe hokeji në akull janë tri sportet tjera ekipore më të popullarizuara. Futbolli dhe basketbolli universitar tërheqin më së shumti shikues.

Ndërkaq, futbolli amerikan vlerësohet të jetë sporti më i shikuar. Boksi dhe garat e kuajve ishin sportet më të popullarizuara individuale, mirëpo tani i kanë lënë radhën golfit dhe garave automobilistike. Futbolli luhet me të madhe nga të rinjtë dhe nivele amatore; tenisi dhe sporte tjera janë gjithashtu të pëlqyera./gazetametro.net

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë