Loading…

Portugalia në kolaps nga koronavirusi: Gjermania i del në ndihmë me pajisje e mjek

  • 03/02/2021 | 15:53

Portugalia në kolaps nga koronavirusi: Gjermania i del në ndihmë me pajisje e mjek

Ushtria gjermane dërgoi më shumë se 20 mjekë dhe infermierë, së bashku me ventilator dhe shtretër spitalorë, në Portugali që është goditur rëndë nga koronavirusi, dhe ka shtyer kombet evropiane t’i dalin në ndihmë, transmeton Gazeta Metro.


“Misioni është i domosdoshëm sepse aktualisht është një situatë jashtëzakonisht e vështirë në Portugali dhe sepse ne duhet të tregojmë këtu brenda kornizës së solidaritetit evropian se vendet mund t’i përvetësojnë këto sfida të mëdha së bashku”, tha mjeku i përgjithshëm ushtarak Ulrich Baumgaertner.

Një aeroplan transporti ushtarak që transportonte 26 mjekë, infermierë dhe ekspertë të higjienës, si dhe 40 ventilator të lëvizshëm dhe 10 të palëvizshëm u nisën për në Lisbonë.

Ekipi ushtarak gjerman do të sjellë gjithashtu 150 shtretër spitalorë në Portugali dhe synon të qëndrojë fillimisht për tre javë.

Ambasadori i Portugalisë Francisco Pimentel de Mello Ribeiro de Menezes falënderoi qeverinë dhe ushtrinë gjermane për mbështetjen mjekësore: “Puna e tyre do të jetë shumë e mirëpritur në Portugali dhe ne do të jemi përgjithmonë mirënjohës për këtë ndihmë.”

Spitalet në të gjithë Portugalinë, një komb me rreth 10 milion njerëz, duken në prag të shembjes, me ambulancat ndonjëherë në radhë për orë të tëra për shkak të mungesës së shtretërve ndërsa disa njësi shëndetësore po përpiqen të gjejnë hapësirë ​​të mjaftueshme në frigorifer për të ruajtur trupat e të vdekurve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë