Loading…
Pozita se si fleni tregon shumë për ju
  • 21/10/2018 | 18:10

Pozita se si fleni tregon shumë për ju

Shumë persona flenë në pozita të ndryshme.


E se çfarë do të thonë këto pozicione, përgjigjen e jep një studim i kryer nga profesor Chris Idzikovski nga Qendra e Vlerësimit të Gjumit në Londër.

Ai thotë se vetëm 5 përqind e njerëzve kanë tendencë për ta ndryshuar pozicionin e tyre në shtrat.

Njerëzit që flenë në pozicionin e fetusit (të mbështjellë si fëmija në barkun e nënës) duken si njerëz të vështirë, por që në realitet janë shumë të ndjeshëm.

Disa të tjerë që shtrihen me krahë hapur sikur duke e përqafuar trungun e një peme, janë tipa të butë dhe të shoqërueshëm. Atyre u pëlqen kolektiviteti dhe krijojnë besim te të huajt.

Ndërsa ata që bien në një anë dhe shtrijnë dy duart përpara sikur duke kërkuar diçka në shtrat, konsiderohen persona të hapur por mund të bëhen të dyshimtë dhe cinikë.

E një tjetër pozitë është ajo e ushtarit, i shtrirë poshtë në shpinë me të dy krahët në një anë. Këta tipa janë të qetë dhe të rezervuar, këtyre personave nuk u pëlqen rrëmuja, ata janë të rreptë me vetveten dhe me të tjerët.

Ndërsa ata që shtrinë dy duart sikur po zhyten, janë njerëz pasivë dhe të trishtuar, me nerva mbi buzë dhe intolerantë ndaj kritikave apo situatave shqetësuese.

 

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë