Loading…

Prerja e kokës së mësuesit francez: Katër studentë të tjerë akuzohen për ndihmën që i ofruan terroristit

  • 26/11/2020 | 16:31

Prerja e kokës së mësuesit francez: Katër studentë të tjerë akuzohen për ndihmën që i ofruan terroristit

Katër studentë adoleshentë janë akuzuar në Francë për vrasjen e Samuel Paty, përfshirë tre për pretendimin se i treguan mësuesit vrasësit të tij, tha një burim, transmeton Gazeta Metro.


Tre nxënës të tjerë u akuzuan për bashkëpunim në fillim të këtij muaji gjatë prerjes së kokës së Patit, i cili u kishte treguar studentëve të tij karikaturat e Profetit Muhamed si pjesë e një mësimi mbi fjalën e lirë.

Tre nga katër studentët e akuzuar u dyshuan për identifikimin e Patit për vrasësin e tij, 18-vjeçarin Abdullakh Anzorov, i cili më pas e gjurmoi atë dhe ia preu kokën në një rrugë pranë shkollës së tij.

Të tre, të cilët janë midis 13 dhe 14 vjeç, janë akuzuar për “bashkëpunim në një vrasje terroriste”, tha burimi.

E katërta është vajza e Brahim Chnina, i cili nisi një fushatë të ashpër në internet kundër Paty duke denoncuar përdorimin e karikaturave nga mësuesi të botuara nga e përjavshmja satirike Charlie Hebdo.

Vrasja e Paty ndezi një lumë zemërimi që e shtyu presidentin, Emmanuel Macron, të godiste ekstremizmin dhe dhunën islamike në një vend që ngrihej nga një valë sulmesh xhihadiste që nga viti 2015 që kanë vrarë më shumë se 250 njerëz./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë