Loading…

Presheva dhe Bujanoci bojkotuan zgjedhjet në Serbi, në 12 vendvotime asnjë votues

  • 04/04/2017 | 19:54

Presheva dhe Bujanoci bojkotuan zgjedhjet në Serbi, në 12 vendvotime asnjë votues

Shqiptarët në Preshevë dhe Bujanoc kanë bojkotuar zgjedhjet presidenciale që u mbajtën të dielën.


Liderët e partive shqiptare atje kanë deklaruar se kanë mbetur pas dore nga shteti, dhe se asnjëri kandidat nuk do të votohej nga ta, transmeton lajmi.net

Në 12 kuti të votimit në Preshevë dhe Bujanoc nuk ka pasur anjë fletëvotim.

Zyrtarët shqiptarë një ditë para zgjedhjeve u bënë thirrje qytetarëve që të mos votojnë, pasi kandidatë nuk janë të interesuar për problemet e tyre.

Në Bujanoc sipas rezultateve kanë votuar 15% të qytetarëve, kurse në Preshevëe përqindja e daljes në zgjedhje ishte vetëm 7%

Në zgjedhjet presidenciale, fitues me mbi 55% të votive doli Aleksandr Vuçiq.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë