Loading…

Presidenca e trazuar dhe e paligjshme e Trump do të përfundojë me fajësimin e dytë historik

  • 13/01/2021 | 10:27

Presidenca e trazuar dhe e paligjshme e Trump do të përfundojë me fajësimin e dytë historik

Moment fatal kur Dhoma e Përfaqësuesve të mërkurën e fajëson Presidentin Trump për herë të dytë do të renditet në mesin e momenteve përcaktuese të historisë së Amerikës shumë kohë pasi qytetarët të durojnë këto ditë trishtuese dhe mun të jetë me pasoja edhe tragjike, transmeton Gazeta Metro.


Një kaskadë episodesh hutuese, duke filluar me refuzimin e Trump për të pranuar humbjen e tij zgjedhore dhe përfshirjen e tij të nxitjes së një sulmi mafioz ndaj Kongresit, ka shkatërruar supozimet e mbajtura prej kohësh për mosndryshueshmërinë e qeverisë nga njerëzit, dhe për njerëzit.

Me përjashtim të thyerjes së bashkimit para Luftës Civile, sistemi i kontrolleve dhe ekuilibrave politikë të këtij vendi nuk ka qenë kurrë më parë nën llojin e tensionit të imponuar nga një President autokratik i dëshpëruar për t’u kapur pas pushtetit.

Një ndjenjë e shpalosjes së historisë zmadhohet nga provat në rritje që Amerika po lufton për vetë demokracinë, në një luftë që do të qëndrojë pasi Trump largohet nga detyra më së voni javën e ardhshme.

Paralajmërimet e reja të dhunës nga ekstremistët pro-Trump në 50 shtete dhe po policia në marshimin drejt Uashingtonit po nxisin sensin më shtypës që nga 11 shtatori se atdheu është nën kërcënim.

Por këtë herë rreziku për lirinë e SHBA nuk vjen nga një grup i huaj terrorist por nga amerikanët e radikalizuar. //gazetametro.net

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë