Loading…

Presidenca i kundërpërgjigjet MPJD’së: Të gjitha palët janë njoftuar me shkarkimet e konsujve

  • 26/11/2020 | 22:51

Presidenca i kundërpërgjigjet MPJD’së: Të gjitha palët janë njoftuar me shkarkimet e konsujve

Ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani i është kundërpërgjigjur ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, pasi tha se nuk është njoftuar zyrtarisht për vendimin lidhur me shfuqizimin e katër dekreteve, që do t’i kthejë në Kosovë katër konsujt e përgjithshëm të emëruar muaj më parë.


Presidenca në një përgjigje për Gazetën Express tha se dekretet janë dorëzuar në mënyrë elektronike te të gjitha palët.

” U.d. Presidentja përpara publikimit të vendimit e ka njoftu Kryeministrin Hoti në orën 10:30 dhe pastaj ministren Haradinaj rreth orës 17:00″, thuhet në përgjigjen e Presidencës.

MPJD ka thënë se nuk mund të ndërmarrin asnjë hap, derisa t’i pranojnë zyrtarisht dokumentet nga Presidenca.

Të mërkurën, Presidenca ka njoftuar se u.d. e presidentes, Vjosa Osmani i ka shfuqizuar katër dekretet për emërimin e konsujve të përgjithshëm të Kosovës në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë.

Vendimi i Osmanit ka ardhur pasi Flakron Shala, djali i deputetit të AAK-së, Haxhi Shala, është emëruar si konsull i përgjithshëm në Pragë të Çekisë.

Po ashtu janë shkarkuar edhe Blendi Kilaj nga konsullata në Lubjanë, Lindon Kqira nga konsullata në Shkup dhe Halim Krasniqi nga konsullata e Kosovës në Tiranë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë