Loading…

Presidenti kinez: Vendet duhet të bashkojnë forcat për mbrojtjen e ekonomisë botërore

  • 26/03/2020 | 19:32

Presidenti kinez: Vendet duhet të bashkojnë forcat për mbrojtjen e ekonomisë botërore

Presidenti i kinez Xi Jinping tha se vendet duhet të bashkojnë forcat në zbatimin e politikave makroekonomike për të ndaluar botën të hyjë në një recesion nga një shpërthim koronavirusi, transmeton Gazeta Metro.


Ky shpërthim ka goditur prodhimin dhe kërkesën globale, sipas mediave shtetërore.

Stabiliteti i zinxhirit global të furnizimit industrial duhet të ruhet, tha Xi në fjalimet në një samit të jashtëzakonshëm të liderëve botërorë të G20 në pandeminë COVID-19 të mbajtur përmes lidhjes video.

Ai gjithashtu u kërkoi vendeve anëtare të Kinës G20 të ulnin tarifat, të hiqnin barrierat dhe të lehtësonin tregtinë, njoftuan media shtetërore kineze.

Kina do të rritë importet dhe do të rrisë investimet e huaja, ndërsa do të vazhdojë të zbatojë një politikë fiskale pro-aktive dhe një politikë të kujdesshme monetare, tha Xi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë