Loading…

Presidenti që nuk flet e as nuk ecë: E udhëheqë vendin qe 20 vite

  • 26/06/2019 | 11:39

Presidenti që nuk flet e as nuk ecë: E udhëheqë vendin qe 20 vite

Për shumë persona është e vështirë të kuptohet se si një president 82 vjeçar, i cili pësoi sulm në tru dhe nuk flet apo ecë, e drejton një vend, transmeton Gazeta Metro.


Ndonëse duket si histori e pabesueshme, kjo gjë i ka ndodhur Abdelaziz Bouteflika, presidentit të Algjerisë, derisa po kandidonte për manadatin e tij të pestë për president.

Një gjë e tillë nervozoi banorët e këtij vendi, madje studentë, mësues, avokatë e edhe gazetarë nisën protesta – kjo pasi që ata nuk donin që vendi i tyre të drejtohej nga një lider të cilin rrallë e shihnin, shkruan BBC, përcjell Gazeta Metro.

Presidenti Bouteflika i Algjerisë erdhi në pushtet në vitin 1999, ndërsa për herë të fundit është parë në publik në vitin 2014.

Sidoqoftë, edhe pse nuk është në gjendje të flas apo të ecë, ky president deri më tani nuk ka pasur ndonjë kundërshtar aq të fuqishëm sa ta rrëzojë nga posti që mbanë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë