Loading…

Presidenti Thaçi dekoron me ‘Urdhërin e Lirisë’ senatorin McCain (Foto)

  • 14/04/2017 | 09:41

Presidenti Thaçi dekoron me ‘Urdhërin e Lirisë’ senatorin McCain (Foto)

E plotësuar:

10:27 – Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekoruar senatorin amerikan John McCain, me ‘Urdhërin e Lirisë’. Ai me këtë rast e ka falenderuar ish ushtarakun amerikan, për ndihmën për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Presidenti Thaçi i ka thënë McCain’it, se ai ishte zëri i Kosovës, kur vendi ynë nuk ksihte zë.

1

“E tërë jeta juaj është në kontribut të lirisë. Në ditët tona më të vështira si komb ne gjetëm forcë në shëmbëlltyren. Me angazhimin tuaj ju dëshmuat se lira nuk është privilegj i të fortit por e drejtë e secilit person dhe kombi. Për kontributin tuaj për lirinë dhe pavarësinë e kosovës ju dekoroj me ‘Urdhërin e Lirisë’”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa McCain, ka thënë se është krenar që është në Kosovë disa vite pas pas konfliktit dhe tragjedisë. Por, nuk ka harruar të ja kujtojë Kosovës, se përpara ka ende kilometra për të kaluar.

Megjithatë, sipas tij Kosova ka bërë shumë progres, dhe populli i saj duhet të jetë shumë krenar.

Senatori McCain, ka premtuar se SHBA do të vazdhojë të ndihmojë Kosovën, dhe personalisht do të punojë që Kosova të vazhdojë të jetë e lirë. /gazetametro.net

________________________________________________

Presidenti Hashim Thaçi ka pritur në takim senatorin amerikan John McCain, i cili po qëndron në Kosovë në një vizitë dyditore, në kuadër të një turi rajonal.


Thaçi, do të nderojë senatorin republikan me çmimin “Urdhëri i Lirisë”.

thaci dhe senatori mccain

Senatori John McCain, dje ka mbajtur një fjalë në Kuvendin e Kosovës dhe ka takuar kryeparlamentarin Kadri Vesli dhe kryeministrin Isa Mustafa. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë