Loading…
Princi Leka: Bashkimi kombëtar ideal për Kosovën dhe Shqipërinë
  • 10/08/2018 | 21:36

Princi Leka: Bashkimi kombëtar ideal për Kosovën dhe Shqipërinë

Në një intervistë për gazetëm ”Dielli”, princi shqiptar Leka i Dytë ka propozuar bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë.


Ai ka thënë se bashkimi kombëtar do të ishte ideal për Kosovën dhe Shqipërinë, transmeton gazetametro.net

Leka i Dytë thotë se pas bashkimit vendi duhet të ketë një monark, gjithashtu. Ai tha se Shqipëria e Madhe duhet të jetë një monarki kushtetuese.

Princi shqiptar tha se kjo do të sillte një stabilitet më të madh politik sesa sistemi politik aktual. Për ta përforcuar këtë, ai përmendi si shembull Mbretërinë e Bashkuar dhe monarkitë e tjera evropiane.

Kur u pyet nëse do të dëshironte të ishte mbret i një Kosove dhe Shqipërie të Bashkuar, ai tha se Familja Mbretërore gjithmonë do ta respektojë vullnetin e popullit dhe se kjo do të ishte një nder i madh për të. /gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 18/03/2019 | 23:56
...
  • 18/03/2019 | 23:48
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë