Loading…

Prishtina vendim për vendosjen e 45 kiosqeve në qytet (Foto/Video)

  • Nga

  • 31/03/2017 | 12:39

Prishtina vendim për vendosjen e 45 kiosqeve në qytet (Foto/Video)

Kuvendi Komunal i Prishtinës, sot ka votuar projektin për vendosjen e 45 kiosqeve nëpër pjesë të ndryshme të kryeqytetit. 


Drejtori i Planifikimit të Urbanizmit paraqiti para asmableistëve planin e tyre, ku theksoi se këto qoshqe do të jenë të ndara në tri kategori: 9 metra katror, 12 dhe 18 metra kator. Gjithsej do të jenë 45 qoshqe në shërbim të qytetarëve.

Në mbledhjen e Kuvendit u parashtruan disa pyetje rreth vendojes së qoshqeve të reja, dhe rregullimit të atyre të vjetrave, dukjen dhe dizajnit të tyre, koston pastaj u paraqit edhe harta e lokacioneve.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se këto kiosqe do të jenë modele si të Vjenës, Lubjanës dhe Zagrebit.

Ndërsa, kosotroja e ndërtimit, sipas tij, do t’i takojë pronarit që e fiton të drejtën për shfrytëzim, raporton gazetametro.net.

haxh31

Ndërsa drejtori i planifikimit tha se janë identifikuar shumë qoshqe të janë dëmtuar, dhe se duhet t’i mirëmbjamë por edhe janë larguar ato që nuk punojnë.

Në votim 27 ishin pro, 8 kundër dhe 0 abstenime./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë