Loading…

Pritet rritja e çmimit të veturave

  • 16/04/2021 | 10:38

Pritet rritja e çmimit të veturave

Çmimet e makinave në tregun evropian pritet të kenë rritje. Kjo rritje pritet ta prek edhe tregun kosovar të makinave.


Për shkak të pandemisë, është vështirësuar blerja e automjeteve të përdorura në shtetet e përëndimit, gjë që po ndikon edhe në çmimin e tregut.

Rënia e financave tek evropianët ka ndikuar që të bie ndjeshëm dorëzimi i makinave të reja dhe porosia për makinat e reja, shkruan Indeksonline.

Një arsye që po ndikon në rritjen e çmimit të makinave është edhe numri i lartë i porosive për makinat elektrike e hibride.

Sa i përket kërkesës për blerjen e veturave, Gjermania vazhdon të jetë shteti më tregun më të kërkuar evropian.

Veturat më të kërkuara nga blerësit janë ato me më pak se 200 mijë kilometra të kaluara, ndërsa marka më e kërkuar është VW

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë