Loading…

Prizrenasja heroinë në Zvicër: Merr shirtin e rrallë të shpëtimit në ushtrinë zvicerane

  • 03/06/2020 | 09:00

Prizrenasja heroinë në Zvicër: Merr shirtin e rrallë të shpëtimit në ushtrinë zvicerane

Antigona Kalimashi është refugjatja nga Prizreni e cila ka marrë shirit CdA në Ushtrinë e Zvicrës, i cili u ipet ushtarëve për shpëtim të jetës me përkushtim të guximshëm, shkruan Gazeta Metro.


Kalimashi kishte shpëtuar një grua që kishte rënë para trenit në stacionin e trenit në Freiburg nga gjakderdhja duke përdorur rripin e saj të uniformës. Ajo madje është personi i parë që ka marrë deri sot një shirit CdA.

Ky çmim nga Shefi i Ushtrisë për Arritje të Jashtme iu paraqit Shërbimit të Shpëtimit në Shkollën e Shpëtimit 75 për veprim të guximshëm.

“Shiriti për jetëgjatësi me përkushtim të guximshëm: Oficerja Antigona Kalimashi është personi i parë që mori një shirit CdA sot. Ky çmim iu dha nga Shefi i Ushtrisë për Arritje të Jashtme, i cili iu dha për një veprim të guximshëm. Antigona Kalimashi kishte shpëtuar një grua që kishte rënë para trenit në stacionin e trenit në Freiburg duke përdorur rripin e saj të njëtrajtshëm”, thuhet në njoftimin e Ushtrisë së Zvicrës./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 02/07/2020 | 08:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë