Loading…

Probleme me gjumin?: Ekspertët tregojnë detaje se si mund ta menaxhoni pagjumsinë

  • 05/06/2023 | 08:36

Probleme me gjumin?: Ekspertët tregojnë detaje se si mund ta menaxhoni pagjumsinë

Pagjumësia është një çrregullim i gjumit i karakterizuar nga vështirësia për të fjetur, për të qëndruar në gjumë ose të dyja, gjë që rezulton në gjumë joadekuat ose me cilësi të dobët, transmeton Gazeta Metro.


Mund të çojë në lodhje gjatë ditës, nervozizëm, vështirësi në përqendrim dhe probleme të tjera shëndetësore.

Pagjumësia mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë stresin, ankthin, gjendjet mjekësore, disa medikamente dhe zakonet e këqija të gjumit.

Për të reduktuar pagjumësinë, mund të provoni masat e mëposhtme:

1. Qëndroni në një orar të qëndrueshëm të gjumit, duke shkuar në shtrat dhe duke u zgjuar në të njëjtën kohë çdo ditë.

2. Krijoni një rutinë relaksuese para gjumit për t’i sinjalizuar trupit tuaj se është koha për të fjetur. Kjo mund të përfshijë marrjen e një dush të ngrohtë, leximin ose praktikimin e teknikave të relaksimit, siç raporton Mayoclinic.

3. Bëni ambientin tuaj të gjumit të rehatshëm, duke e mbajtur dhomën e gjumit të errët, të qetë dhe në një temperaturë të rehatshme.

4. Shmangni aktivitetet stimuluese dhe pajisjet elektronike para gjumit, pasi ato mund të pengojnë gjumin.

5. Kufizoni ose shmangni konsumin e kafeinës, alkoolit dhe vakteve të mëdha para gjumit.

6. Angazhohuni në aktivitet fizik të rregullt, por shmangni ushtrimet shumë afër kohës së gjumit.

7. Nëse nuk mund të bini në gjumë brenda 20 minutave, ngrihuni nga shtrati dhe bëni një aktivitet relaksues derisa të ndiheni përsëri të përgjumur.

Nëse këto ndryshime të stilit të jetesës nuk përmirësojnë pagjumësinë tuaj, mund të jetë e dobishme të kërkoni këshilla mjekësore, duke kontaktuar me psikologun.

Terapia kognjitve dhe e sjellës është e njohur për trajtimin e këtij problemi dhe mjekimi me barna nëse është e nevojshme./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë