Loading…
Profesionet më të paguara në Gjermani
  • 08/11/2018 | 11:47

Profesionet më të paguara në Gjermani

Profesionet më të popullarizuara në Gjermani janë mjekë, inxhinier dhe ekonomistë, e këta paguhen mjaftë mirë nga shteti.


Sipas studimit të vitit 2017, 70% e mjekëve në Gjermani marrin një shumë prej 5700 eurosh në muaj. Por, profesionet e tjera shëndetësore, si farmacistë, kanë të ardhura më të ulëta, transmeton gazetametro.net.

Inxhinierët në industritë mekanike, energjetike, elektrike dhe automobilistike kanë të ardhura po ashtu të ngjashme me mjekët, dikur prej 4177 euro deri në 5700 në muaj.

Kurse ekonomistët, thuhet se marrin një pagë më të lartë se kjo.

Menjëherë pas tyre, vijnë avokatët me pagë mesatare mujore prej 5545 eurosh.

Kjo lë të kuptohet se personat që paguhen më së miri në këtë shtet, janë ata që kanë diplomë apo specializim në një fushë të caktuar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë