Loading…

Profesori amerikan tregon çka po bën Serbia kundër Kosovës: Të ndërhyjnë SHBA dhe BE

  • 04/11/2021 | 23:37

Profesori amerikan tregon çka po bën Serbia kundër Kosovës: Të ndërhyjnë SHBA dhe BE

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit, Alon Ben-Meir, ka thënë se Serbia po vazhdon fushatën e saj kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës.


Përmes një postimi në Facebook, Ben-Meir ka kërkuar ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian për këtë çështje.

Sipas tij, nuk do të ketë pajtim Kosovë-Serbi me këtë mentalitet politik të Beogradit.

“Serbia vazhdon fushatën e saj për të bindur vendet e tjera që të tërheqin njohjen e Kosovës. SHBA dhe shumica dërrmuese e vendeve anëtare të BE-së tashmë e njohin pavarësinë e Kosovës dhe duhet t’ia bëjnë të qartë Beogradit se nuk do të ketë pajtim me këtë mentalitet politik”, ka shkruar analisti amerikan, në Facebook.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë