Loading…

Profesori universitar Paçarizi: VV u tall me SHBA’në dhe Grenellin, Qeveria nuk ra për Agim Veliun e as për taksën

  • 26/03/2020 | 21:19

Profesori universitar Paçarizi: VV u tall me SHBA’në dhe Grenellin, Qeveria nuk ra për Agim Veliun e as për taksën

Profesori universitar, Rrahman Paçarizi ka thënë se Qeveria Kurti ra për shkak të prishjes së marrëdhënieve me SHBA’në si dhe talljeve që militantët e VV’së ia bënë ambasadorit amerikan, Richard Grenell, shkruan Gazeta Metro.


Kështu u deklarua ai në Rubikon, ku tha se çështja e rrëzimit të Qeverisë nuk është as te Agim Veliu e as te taksa 100 përqind.

“Po shihet se nuk është çështja te Veliu, te tarifa, por te raportet ndërkombëtare, parasegjithash raportet e Kosovës me SHBA në një anë dhe BE në anën tjetër. Ky është momenti më i keq kur Kosovës i servohen dy pjata, BE apo Kosova dhe Kosova nuk e ka luksin që të zgjedhë në mes këtyre dyjave”, tha ai.

Tutje, njohësi i çështjeve politike shtoi se Kurti ka nxitur militantizëm kundër Richard Grenellit, dhe se këta u tallën me të.

“Kurti nxini militantizëm kundër Richard Grenell dhe militantët e VV-së nxiten mosdurim ndaj tij deri në tallje me të. Pastaj situata eskaloi dhe LDK u detyra të rirreshtohej me SHBA. Momenti i kthesës ishte takimi i nënkryetarëve të LDK-së, Avdullah Hotit, Agim Veliut dhe Skënder Hysenit në Gjermani me Grenell. Prej aty koalicioni nuk kishte më të shpëtuar”, tha ai./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë