Loading…

Programi i KEDS për ngritje profesionale të studentëve merr përkrahje nga Universiteti i Prishtinës

  • 05/11/2021 | 16:19

Programi i KEDS për ngritje profesionale të studentëve merr përkrahje nga Universiteti i Prishtinës

Për të nëntin vit me radhë KEDS dhe Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi, që iu hap rrugë studentëve të UP-së për t’u bërë pjesë e programit të KEDS Academy.


Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, studentët e fakulteteve të ndryshme të Universitetit të Prishtinës do të mund të bëhen pjesë e një prej programeve më prestigjioze në vend. Një mundësi për ngritje profesionale, ku pas përfundimit të programit, studentët e suksesshëm do të kenë mundësi edhe punësimi në KEDS.

Rektori i Universitetit të Prishtinës, prof. dr. Naser Sahiti, i cili nënshkroi këtë marrëveshje, shprehu mirënjohjen e tij për këtë mundësi që po i ofrohet studentëve tash e nëntë vjet, duke theksuar se një program i tillë po përgatit studentët bindshëm për të ardhmen.

“KEDS është duke bërë një punë të shkëlqyer përmes programit KEDS Academy. Përgatitja e studentëve tanë me njohuritë praktike, krahas atyre teorike që veç i marrin gjatë studimeve, sigurisht që kontribuon në përgatitjen profesionale të tyre, duke i bërë të gatshëm për tregun e punës. Dhe kjo, padyshim që ka dhënë rezultate mjaft inkurajuese përgjatë këtyre nëntë viteve të bashkëpunimit”, tha Sahiti.

Ndërkaq, drejtoresha për Cilësi, Siguri & Trajnime e KEDS, Valbona Kadrijaj, potencoi se KEDS është mjaft i kënaqur me përgatitjen e studentëve të UP-së, që padyshim e pasqyron punën dhe angazhimin e lartë të stafit akademik të Universitetit të Prishtinës.

“Bashkëpunimi ynë me UP-në përgjatë këtyre viteve ka qenë çdoherë në nivel. Në anën tjetër, për çdo vit, shohim se ka rritje të interesimit nga studentët e UP-së për t’u bërë pjesë e programit tonë. Ky bashkëpunim po mundëson që ne të përzgjedhim studentët më të mirë, duke i përgatitur ata profesionalisht për tregun e punës”, theksoi ajo.

Deri më tani në KEDS Academy kanë diplomuar më shumë se 400 studentë dhe nxënës dhe një numër i konsiderueshëm i tyre punojnë në KEDS, përderisa programi po ashtu ka ndihmuar studentët në avancime të mëtejme brenda dhe jashtë vendit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë