Loading…

Prokurorët kryesorë amerikanë goditen nga hakerët, dyshohet se janë rus

  • 31/07/2021 | 23:23

Prokurorët kryesorë amerikanë goditen nga hakerët, dyshohet se janë rus

Departamenti i Drejtësisë në Amerikë ka deklaruar se gati 30 prokurorëve iu ishin hakuar llogaritë elektronike të zyrave të tyre gjatë vitit të kaluar.


Sulmi që ka ndodhur ndaj përdoruesve të softuerit SolarWinds, për të cilin SHBA -ja e ka fajësuar Rusinë ishte sulmi më i keq i spiunazhit kibernetik ndaj qeverisë amerikane.

Nga Departamenti kishin thënë se 27 avokatët amerikanë kishin të hakuar të paktën një kompjuter të zyrës së tyre.

Kjo ka ngritur frikën se hakerët mund të kenë pasur informacion të ndjeshëm, përfshirë emrat e informatorëve.

“Potencialisht është shumë serioze,” tha për BBC-në Gil Soffer, një ish-prokuror federal.

Ai tha se postat elektronike të prokurorëve përmbajnë “informacion shumë të ndjeshëm, shumë konfidencial dhe shumë sekret”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë