Loading…

Prokurori i Shtetit i reagon Besnik Bislimit: Daka e asnjë zyrtar i KQZ’së nuk është hetuar

  • 17/06/2021 | 15:40

Prokurori i Shtetit i reagon Besnik Bislimit: Daka e asnjë zyrtar i KQZ’së nuk është hetuar

Prokurori i Shtetit ka reaguar pas deklaratës së zëvendëskryeministrit Bisnik Bislimi, ku ka thënë se Prokuroria ka hetuar për disa manipulime të votave nga Austria, për të cilat ka thënë se s’kanë mundur të bëhen pa dijeninë e ish-kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ’së), Valdete Dakës, shkruan Gazeta Metro.


Me anë të një njoftimi drejtuar mediave, Prokuroria Speciale ka konfirmuar se është duke i hetuar pretendimet së janë të manipuluara disa vota të ardhura me postë nga diaspora, por se Daka dhe as ndonjë zyrtar i KQZ’së s’janë pjesë e këtij hetimi.

“…Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ju njofton se është duke i hetuar pretendimet se janë të manipuluara disa vota të ardhura me postë nga diaspora. Mirëpo, ju njoftojmë se as znj. Valdete Daka dhe as ndonjë zyrtar tjetër i KQZ-së nuk janë pjesë e këtij hetimi penal”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, Bislimi ka deklaruar Daka ka pas një rol shumë destruktiv në zgjedhjet e 14 shkurtit, pasi sipas tij, në çdo fazë të përgatitjeve të zgjedhjeve, ka qenë pjesë e orkestrimeve që të mundohet t’ua kufizojë qytetarëve të drejtën e pjesëmarrjes në zgjedhje.

“Një person të cilën e emëron presidenti, e shkarkon prapë presidenti, unë mendoj që është joserioze me thanë ‘ka pas të drejtë ose s’ka pas të drejtë’, pasi kjo është kompetencë ekskluzive e presidentes për me shkarku. Në qoftë se shkoni në retrospektivë, Daka ka pas një rol shumë destruktiv në zgjedhjet e 14 shkurtit. Në çdo fazë të përgatitjeve të zgjedhjeve, ka qenë pjesë e orkestrimeve që u mundu me ja kufizu qytetarëve të drejtën e pjesëmarrjes në zgjedhje. Ka pas pjesëmarrje aktive në orkestrimin e manipulimeve në listën e kandidatëve të VV-së, në mënyrë që të krijojë konkluzion te qytetarët, largo numrin 1 nga liste, vendos numrin 2“, ka deklaruar Bislimi në KTV. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë