Loading…

Prokuroria dhe EULEX-i kërkojnë dorëzimin e serbëve për krime lufte në Kosovë

  • 11/02/2017 | 17:58

Prokuroria dhe EULEX-i kërkojnë dorëzimin e serbëve për krime lufte në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës ka lëshuar 57 fletë-arreste për serbë që dyshohet të kenë kryer krime të luftës në Kosovë. Urdhëresat janë lëshuar nga gjykatat me kërkesë të prokurorëve të EULEX-it.


Zëdhënësja e Prokurorisë Speciale, Liridonë Kozmaqi në një prononcim për “Indeksonline” ka thënë se tashmë janë duke u zhvilluar hetime ndaj disa personave që lidhen me veprën penale për krime lufte.

“Ju informoj se Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës është duke zhvilluar hetime kundër disa personave për vepra penale që ndërlidhen me krime lufte. Sipas kërkesave te kësaj prokurorie të ushtruara nga prokurorët vendës, gjyqtarët e procedurës paraprake të gjykatave themelore kanë lëshuar 57 letër rreshtime vendore e ndërkombëtare. Po ashtu letër rreshtime janë lëshuar edhe sipas kërkesave të prokurorëve të EULEX-it nga ana e gjykatave”, ka thënë Kozmaqi.

Ndryshe, Prokuroria Speciale këto urdhër-arreste i ka lëshuar me datë 5 janar të vitit 2017, një ditë pas arrestimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Ky i fundit është arrestuar nga autoritetet franceze në bazë të një fletë-arresti të lëshuar nga Serbia përmes INTERPOL-it, ku akuzohet për krime lufte.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë