Loading…

Prokuroria heton BQK’në për hapësirën që ua ka krijuar ‘Monego’ dhe ‘IuteCredit’

  • 22/01/2020 | 08:07

Prokuroria heton BQK’në për hapësirën që ua ka krijuar ‘Monego’ dhe ‘IuteCredit’

Hetuesia e ka vënë llupën mbi Bankën Qendrore (BQK) për të hetuar se si zyrtarë përgjegjës të këtij institucioni u kanë krijuar hapësirë veprimi në Kosovë bizneseve që kanë aplikuar deri në 2 mijë për qind norma efektive interesi, e pas të cilave qëndrojnë njerëz të lidhur me regjimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin. Autoritetet kanë marrë dosje në BQK e edhe kanë intervistuar zyrtarë përgjegjës.


Prokurori i Shtetit ka refuzuar të japë informacione për këtë rast, por burime të gazetës në këtë institucion kanë konfirmuar zhvillimin e hetimeve, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Është e vërtetë që janë duke u realizuar hetime. Një prokuror i Prokurorisë Speciale është në fazën e grumbullimit të informatave. Javën e shkuar ka intervistuar edhe zyrtarë të BQK-së, por edhe ka marrë dokumente në këtë institucion”, ka thënë ky burim në organin e akuzës.

E një burim në Polici ka treguar se ku i ka fokusuar hetimet Njësia Kundër Krimeve Ekonomike. Ka përmendur Departamentin e Licencimit dhe Standardizimit dhe atë të Mbikëqyrjes Bankare, përkatësisht Divizionin e mbikëqyrjes së institucioneve mikrofinanciare dhe atyre financiare jobankare, si dhe Divizionin e parandalimit të pastrimit të parave.

Më të fundit
...
  • 28/02/2020 | 21:34
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë