Loading…

Protesta e së hënës në Zveçan, Policia: 70-80 persona të dhunshëm sulmuan zyrtarët policorë, po hetojmë

  • 03/06/2023 | 10:10

Protesta e së hënës në Zveçan, Policia: 70-80 persona të dhunshëm sulmuan zyrtarët policorë, po hetojmë

Policia e Kosovës ka njoftuar sot se në protestën e së hënës që u mbajtë par objektit të Komunës së Zveçanit, “70-80 persona të dhunshëm” kanë sulmuar zyrtarët policorë, që ishin në kryerje të detyrës zyrtare.


Sipas raportit 24 orësh, të dyshuarit kanë përdorur mjete eksplozive të ndryshme, armë zjarri, gurë dhe tulla betoni.

Rasti po hetohet si “Sulm kundër rendit kushtetues të Republikës së Kosovës”.

“SULM KUNDËR RENDIT KUSHTETUES TË RKS-së- Zveçan 29.05.2023 – 17:00.  Me datën e cekur rreth 70-80 persona të dhunshëm, duke përdorur mjete eksplozive të ndryshme, armë zjarri, gurë dhe tulla betoni kanë sulmuar zyrtarët policorë të cilët ishin në kryerje të detyrës zyrtare.  Lidhur me rastin është informuar edhe prokurori, ndërsa njësitet policore janë duke hetuar rastin”, thuhet më raport.

Gjatë kësaj proteste, 30 ushtarë të KFOR’it kanë mbetur të lënduar pas përplasjeve me protestuesit serbë.  Njëmbëdhjetë ushtarë janë të kontingjentit italian dhe 19 të tjerë janë të kontingjentit hungarez.

Lëndimet e tyre përfshijnë fraktura të gjymtyrëve, djegie, ndërkohë që 3 ushtarë hungarez janë të plagosur me armë zjarri.

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për të vdekurit”.

“Nëse nuk do të kishim ndërhyrë, tani do të ishim duke mbajtur zi për të vdekurit”, ka deklaruar Ristuccia.

Ai ka thënë se në Zveçan ka pasur njerëz të cilët “me qëllim e kanë nxitur turmën” e banorëve serbë të cilët janë mbledhur prej katër ditësh para objektit komunal.

Situata në veri të vendit është tensionuar nga java e kaluar, kur Policia e Kosovës asistoi kryetarët e zgjedhur të komunave në veri, që të hynin në zyret e tyre në objektet komunale, meqë qytetarë serbë kishin bllokuar hyrjen para objekteve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë