Loading…

Protesta në Hong Kong: Fluturimet rifillojnë mes masave të reja të sigurisë

  • 14/08/2019 | 11:25

Protesta në Hong Kong: Fluturimet rifillojnë mes masave të reja të sigurisë

Aeroporti Hong Kong ka rifilluar fluturimet pas një nate kaosi ku protestuesit nisën përleshje me policinë. Qindra fluturime u anuluan të martën pasi protestuesit bllokuan terminalin, transmeton Gazeta Metro.


Në fillim të së mërkurës, fluturimet dukeshin sikur po fillonin të realizoheshin, megjithëse disa ende mbetën të vonuara ose anuluara.Pas ditëve të ndërprerjeve, Autoriteti i Aeroportit tha se kishte marrë një urdhër të përkohshëm që ndalonin protestuesit të hynin në zona të caktuara.

Autoriteti i aeroportit  tha në një deklaratë se njerëzit do të “mund të merrnin pjesë në protestat e tjera por ato do realizoheshin vetëm në zonat e caktuara nga Autoriteti i Aeroportit”.Në aeroport janë vendosur masa të tjera sigurie që kufizojnë hyrjen në terminal – vetëm për personelin dhe pasagjerët me leje kalimi të vlefshme lejohen brenda.

Aeroporti i Hong Kongut një nga më të ngarkuarit në botë, ka qenë vendi i protestave të përditshme që nga e Premtja e kaluar, por ato ishin kryesisht paqësore.Të martën, protestuesit bllokuan udhëtarët të hynin në fluturime, duke përdorur karroca bagazhesh për të ndërtuar barriera dhe duke bërë një ulje masive.Disa protestues mbanin shenja duke u kërkuar falje udhëtarëve për bezdisjen e shkaktuar nga demonstratat e tyre.

Sidoqoftë, gjërat u përshkallëzuan kur një nga protestuesit u rrah sepse ata menduan se ai ishte një polic i fshehtë. Policia, e gatshme me veshje për trazira dhe kutitë e markave, më vonë mbërriti në aeroport dhe u përlesh me protestuesit. Protestuesit pastaj nisën ta goditnin një nga policët, dhe më pas i merrnin shkopin nga duart e tij gjatë një përleshjeje të dhunshme. Pasi u rrëzua në tokë, polici përfundimisht u tërhoq nga bashkëpunëtorët e tij.

Të paktën dy burra të tjerë, të dyshuar gjithashtu si policë, u rrahën gjithashtu nga protestuesit. Njëri u mbajt për disa orë dhe duart e tij ishin të lidhura. Aksionet erdhën pasi policia e Hong Kong-ut pranoi të hënën se oficerët e maskuar po mbilleshin midis protestuesve antiqeveritar.

Gjatë natës, grupet e protestuesve bënë një kërkim falje në internet për dhunën e së martës, duke thënë se ata ishin “të frikësuar” dhe apeluan për ndihmë.Të mërkurën ata u shpërndanë fletëpalosje në të cilat kërkonin falje dhe u ofruan çokollatë njerëzve që erdhën në aeroport./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë