Loading…

Protestat ‘e përgjakshme’ në Rusi

  • 25/08/2019 | 16:48

Protestat ‘e përgjakshme’ në Rusi

Më shumë se 600 njerëz janë arrestuar për një protestë të paautorizuar në Moskë, mes njoftimeve për dhunën e policisë.Protestuesit u mblodhën në kryeqytetin rus pasi autoritetet skualifikuan një numër të kandidatëve të opozitës për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale,shkruan Gazeta Metro.


Aktivisti kryesor Lyubov Sobol u arrestua para se ai të arrinte në tubim, ku morën pjesë 1.500 njerëz.Video nga tubimi tregon që oficerët përdorin shkopat e tyre kundër demonstruesve ndërsa bënin arrestime.Zyrtarët rus fillimisht thanë se kishte vetëm 30 arrestime dhe 350 të pranishëm.

Grupi i monitorimit OVD-Info, i cili drejton një linjë telefonike për raportimin e ndalimeve, po vazhdon të mbajë një numër të madh të raportuar, i cili është rritur shpejt nga disa dhjetëra arrestime në disa qindra.Oficerët me veshje për rebelimet kishin lëvizur më parë në kryeqytet dhe paralajmëruan njerëzit të mos protestojnë. Agjencia ruse e lajmeve TASS raportoi se një oficer policie ishte plagosur ndërsa bënte një arrest.Por protestuesit gjithashtu raportuan keqtrajtim në duart e policisë.

Pamjet e transmetuara në televizionin rus dhe të shpërndara në mediat sociale treguan se policët gjuanin njerëz në tokë, duke shkelmuar ose duke përdorur shkopinj mbi to. Një burrë i tha kanalit televiziv Dozhd se një person i tillë ishte larguar nga furgoni i policisë për një rrahje pasi u kërkoi oficerëve që të identifikoheshin.Autoritetet arrestuan më shumë se 1.000 demonstrues fundjavën e kaluar gjatë një demonstrate, një nga sulmet më të mëdha në vite.

Autoritetet zgjedhore kanë ndaluar kandidatët e opozitës të marrin pjesë në zgjedhjet e autoriteteve të qytetit të Moskës të planifikuar për 8 shtator.Zyrtarët thanë që shumë nga nënshkrimet e kërkuara për aplikimet e tyre për kandidim ishin të pavlefshme. Por protestuesit thonë se ata ishin të përjashtuar për arsye politike.Një tjetër protestë e mbajtur në solidaritet në Shën Petersburg të Shtunën pati rreth 1.000 të pranishëm – por ajo nuk u ndalua nga zyrtarët lokalë dhe nuk ka raporte për arrestime./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë