Loading…

Protestat kundër regjimit islamik, Irani pritet të nxjerrë ushtrinë në rrugë

  • 23/09/2022 | 15:36

Protestat kundër regjimit islamik, Irani pritet të nxjerrë ushtrinë në rrugë

Ushtria iraniane paralajmëroi të premten se do të “përballet me armiqtë” për të garantuar sigurinë dhe paqen në vend, sipas një deklarate, ndërsa protestat janë ndezur për vdekjen e një 22 vjeçareje në paraburgim nga policia.


Iranianët kanë organizuar protesta mbarëkombëtare për rastin e Mahsa Amini, 22 vjeç, i cili vdiq javën e kaluar pasi u arrestua për “veshje të papërshtatshme”. Në një deklaratë, ushtria tha se “këto veprime të dëshpëruara janë pjesë e strategjisë së keqe të armikut për të dobësuar regjimin islamik”.

Ajo u parapri të enjten nga deklarata e presidentit iranian Ebrahim Raisi se “aktet e kaosit” nuk janë të pranueshme, në një paralajmërim për protestuesit që kanë dalë në rrugë në të gjithë vendin.

Duke folur në një konferencë për shtyp në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork,  Raisi shtoi se kishte urdhëruar një hetim për rastin e 22-vjeçares.

“Ka liri të shprehjes në Iran por aktet e kaosit janë të papranueshme,” tha Raisi, i cili po përballet me protestat më të mëdha të Republikës Islamike që nga viti 2019.

Gratë janë bërë pjesë e protestave, duke tundur dhe djegur mbulesat e tyre, me disa që presin flokët publikisht në një sfidë të drejtpërdrejtë ndaj udhëheqësve klerikalë.

Grupi kurd i të drejtave të njeriut Hengaë publikoi një video që tregon të shtëna të forta gjatë një proteste dhe akuzoi forcat e sigurisë për përdorimin e armëve kundër civilëve në qytetin veriperëndimor të Osnav

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë