Loading…

Protestuesit në Hong Kong ‘ndalen’ për ta shënuar përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

  • 11/09/2019 | 12:26

Protestuesit në Hong Kong ‘ndalen’ për ta shënuar përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

Aktivistët e Hong Kongut thirrën protestat të Mërkurën në përkujtim të sulmeve të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara dhe denoncuan një raport të gazetës shtetërore kineze që ata po planifikonin “terror masiv” në qytetin me qeveri kineze, transmeton Gazeta Metro.


Hong Kongu është tronditur nga muajt e trazirave ndonjëherë të dhunshme, të nxitura nga zemërimi për legjislacionin e planifikuar për të lejuar ekstradimet në Kinë, por duke u zgjeruar në thirrje për demokraci dhe për pushtetarët komunistë në Pekin për të lënë qytetin vetëm.

“Fanatikët antiqeveritar po planifikojnë sulme masive terroriste, duke përfshirë hedhjen në erë tubacioneve të gazit, në Hong Kong më 11 shtator”, tha botimi në Hong Kong i China Daily në faqen e tij në Facebook, krahas një fotografie të sulmeve të aeroplanit të rrëmbyer mbi kullat binjake në New York.

Ish kolonia britanike e Hong Kongut u kthye në Kinë në 1997 nën një formulë “një vend, dy sisteme” që garanton liritë që nuk gëzohen në kontinent, përfshirë një sistem të pavarur juridik, duke shkaktuar zemërimin për projekt-ligjin për ekstradimin./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë