Loading…

Pse anija kozmike e NASA’s do të përplaset në asteroid?

  • 23/09/2022 | 21:32

Pse anija kozmike e NASA’s do të përplaset në asteroid?

Eksperiment i shpëtimtar i planetit, i pari i këtij lloji, NASA pritet që së shpejti t’i qepoj një asteroidi të vogël e të padëmshëm milion kilometra larg, transmeton Gazeta Metro.


Një anije kozmike e emëruar Dart (Thumb) të hënën cak do ta ketë një asteroid të hënën e ardhshme, me cak të goditjes të drejtpërdrejtë me shpejtësi prej 22500 kilometra në orë. Goditja do të duhej të shtynte asteroidin në një orbitë pak më të ngushtë me shkëmbin e tij shoqërues – duke demonstruar se nëse një asteroid ndonjëherë niset drejt nesh, ne e kemi një gjasë e një armë për ta ndaluar duke i ndërruar kahun.

“Këto janë gjëra të librave të fanta-shkencës e episodeve të klishe të ‘Star Trek’ nga rinia ime, dhe tani ja u bë realitet” tha shkencëtari i programit të NASA Tom Statler të enjten.

Kamerat dhe teleskopët do të vëzhgojnë përplasjen, por do kalojnë ditë edhe javë për të mësuar nëse realisht asteroidi ka ndryshuar orbitën.

Testi i mbrojtjes planetare “Dart” prej 325 milionë dollarësh filloi vjeshtën e kaluar.

Asteroidi në shënjestër të tij është Dimorphos, rreth 9.6 milionë kilometra larg nga Toka. Në fakt është një asteroid binjak me një më tash (780 metra) i emëruar Didymus, në greqisht binjak. I zbuluar në 1996, Didymos rrokulliset aq shpejt sa shkencëtarët besojnë se ka hedhur material që ka formuar një satelit të vogël. Dimorphos – afërsisht 160 metra i gjatë – rrotullohet përreth trupit paraardhës në një largësi prej 1.2 kilometrash./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë