Loading…

Pse Kosova si shtet duhet të negocioi me Serbinë për sovranitetin e saj!?

  • 30/09/2021 | 23:43

Pse Kosova si shtet duhet të negocioi me Serbinë për sovranitetin e saj!?

Reciprociteti është ndër parimet themelore në te drejtën ndërkombëtare që rregullon sjelljen e shteteve të pavarura dhe sovrane ndaj njëri tjetrit.


Shkruan: Avdi Smajlaj

Andaj, logjikisht dhe legalisht, shtetet e pavarura dhe sovrane nuk e negociojnë këtë parim dhe të drejtë të tyre.

Negociimi se a duhet të gëzohet kjo e drejtë dhe a mund të zbatohet ky parim lajthit sovranitetin dhe pavarësinë e shtetit.

Shtetet thjeshtë e zbatojnë reciprocitetin.

Pse Kosova, si shtet i pavarur dhe sovran, duhet të negocioj parimin dhe të drejtën e reciprocitetit?!

Më tutje se kjo, pse Kosova duhet merret vesh me të tjerët, pse duhet të marr leje nga tjetri përmes marrëveshjes, nga Serbia, për të ushtruar të drejtën e saj të natyrshme si shtet i pavarur dhe sovran.

(Avdi Smajlaj është politolog dhe komentator politik.)

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë