Loading…

Pse moshat 2 deri 7 vjeç janë thelbësore për zhvillimin e trurit

  • 17/10/2020 | 19:23

Pse moshat 2 deri 7 vjeç janë thelbësore për zhvillimin e trurit

Fëmijët në këtë moshë janë më kureshtar dhe kjo është njëra ndër shumë arsyet se pse moshat 2 deri 7 vjeç janë thelbësore për zhvillimin e trurit. Fëmijët janë shumë më të zgjuar sesa të rriturit e mendojnë, por nuk u japin hapësirë të mjaftueshme për t’u shprehur, transmeton Gazeta Metro.


Ndoshta ne i njohim shumë mirë fëmijët tanë, por përpiqemi t’i mbajmë të qetë kur gjërat janë kaotike, kështu që bëjmë sikur nuk i vërejmë shumë gjëra nga ato që na thonë.

Ndoshta fëmija juaj ka vërejtur që ju shpesh bëni një kthesë të gabuar më makinë dhe ajo ka filluar të pyesë vetën nëse po shkoni në mënyrën e duhur kur jeni duke vozitur por druhet të ua thotë. Ndoshta keni vërejtur që rreth moshës 5 vjeç, fëmija juaj është më kureshtar dhe duket se është shumë më i ditur. Kjo nuk është rastësi, pasi midis moshave 2 deri 7 vjeç, zhvillimi i trurit është aq vendimtar, kështu që është koha për të investuar në atë zhvillim njohës sa më shumë që të jetë e mundur.

Periudhat kritike në zhvillimin e një fëmije ndodhin në shpirt. Një periudhë fillon në moshën dy vjeçare dhe e dyta fillon gjatë adoleshencës së tyre. A e dini se një fëmijë dy vjeç do të përjetojë dyfishin e sinapsave si një i rritur plotësisht i rritur? Sinapset janë lidhjet midis neuroneve, ose qelizave të trurit. Kjo është arsyeja pse këto vite janë kaq të rëndësishme dhe pse është jetësore që fëmijët të thithin sa më shumë informacion të reja gjatë kësaj periudhe kohore në mënyrë që të mësojnë dhe të rriten.

Kjo është koha për të investuar në zhvillimin e mendimit të rritjes së fëmijës suaj, ose besimin se aftësitë e tyre mund dhe do të përmirësohen me kalimin e kohës së bashku me përpjekjet. Ky është një besim i kundërt me idenë e vjetëruar se një fëmijë është natyrshëm i mirë ose “i keq” në diçka. Ky ndryshim i mendimit mund t’i ndihmojë fëmijët të mësojnë, të zhvillohen dhe të rriten gjatë gjithë jetës së tyre.

Gjithashtu është e rëndësishme të vlerësojmë procesin aq sa rezulton ai, apo edhe në vend të rezultatit. Kjo do të nxisë një mendim rritjeje që do të lejojë fëmijën të vlerësojë procesin në krahasim me rezultatin specifik, është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i mësuar fëmijët se dështimi nuk është një katastrofë, por një ndalesë mësimi përgjatë rrugëtimit drejt suksesit.

Ju gjithashtu mund të bisedoni me ta për rëndësinë e kursimit të parave, ndërsa u jepni atyre një kavanoz ose derrkuc ku ata mund të fillojnë të kursejnë para dhe të mësojnë përmes përvojës së tyre. Kjo është koha kur truri i fëmijës tuaj do të jetë sa më i pranueshëm, prandaj përpiquni të përfitoni nga kjo dhe të ushqeni kureshtjen dhe dashurinë e tyre për të mësuar përmes përvojave të reja dhe mësimeve të jetës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë