Loading…

Pse nuk duhet ta mbushni telefonin në veturë?

  • 09/11/2021 | 12:38

Pse nuk duhet ta mbushni telefonin në veturë?

Shpeshherë na ndodhë që të bëjmë udhëtime të gjata me makinë dhe shumica prej nesh është dashur që ta mbushim telefonin në veturë.

Megjithatë, ekspertët thonë se ky zakon është një nga gabimet më të mëdha që mund të bëni.

Por cila është arsyeja? USB-të e veturës zakonisht ofrojnë tension të ulët dhe telefoni merr më pak energji sesa duhet për të punuar. Përveç kësaj, kur vendosni ta mbushni telefonin në një USB me fuqi të ulët, telefoni “thith” energjinë me një ritëm shumë më të shpejtë se sa e mbështet porti.

Përveç kësaj, për shkak të tensionit të ulët sistemi i mbushjes konsumohet. Si rrjedhojë, do të vini re se telefoni ndalon së ngarkuari ose nuk mbushet fare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë