Loading…

Pse nuk duhet të pini kafe me stomakun e zbrazët?

  • 19/11/2023 | 13:14

Pse nuk duhet të pini kafe me stomakun e zbrazët?

Sapo zgjohemi në mëngjes shumë prej nesh vrapojmë për të përgatitur një kafe dhe zakonisht e konsumojmë me stomakun e zbrazët.


Edhe nëse kafja ka një efekt pozitiv në disponimin, funksionin e trurit dhe performancën atletike, pirja me stomakun e zbrazët është një zakon i dëmshëm.

Preferohet që të hani diçka para kafes për të mbajtur qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak.

Një efekt i rëndësishëm është rritja e gjasave për të shtuar peshë. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar në dëshirën për ushqime me yndyrë të lartë dhe sheqer.

Antioksidantë, të cilët përmbajnë sasi të mëdha kafeje, shoqërohen me një lloj acidi (acid klori gjenik) që gjendet në shumë fruta. Një filxhan kafe të thjeshtë me stomakun e zbrazët stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në traktin e tretjes. Kur stomaku është bosht, ka të ngjarë që konsumimi i kafesë të çojë në rritjen e nivelit të acidit stomak dhe të vjella.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë