Loading…

Pse nuk duhet të ripërdorni kremin e diellit të vitit të kaluar

  • 07/08/2022 | 10:16

Pse nuk duhet të ripërdorni kremin e diellit të vitit të kaluar

Mbrojtja e mirë nga dielli është thelbësore gjatë gjithë vitit. Megjithatë, edhe nëse mbrohemi me një krem ​​aktiv kundër diellit, është e rëndësishme të jemi shumë të kujdesshëm me datën e skadencës.


Ky detaj mund të duket i parëndësishëm, por na besoni është shumë i rëndësishëm dhe bën diferencën, sidomos për shëndetin tonë.

Për veprim efektiv, nuk rekomandohet përdorimi i kremit të vjetër të diellit

Nëse ju ka mbetur krem ​​kundër diellit që keni blerë disa muaj më parë, kontrolloni datën e skadencës. Në fakt, përdorimi i tij pas datës së rekomanduar mund të ketë pasoja negative për shëndetin tonë.

Para së gjithash, nëse kremi është hapur për një kohë të gjatë, ai mund të mos jetë më efektiv. Përbërësit që mbrojnë lëkurën nga  rrezet UV  bëhen më pak efektive me kalimin e kohës, kështu që  lëkura  jonë nuk mbrohet më. Megjithatë, kjo nuk është e vetmja pengesë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë