Loading…

Pse të lexojmë libra?

  • 13/02/2020 | 12:55

Pse të lexojmë libra?

Ndonëse aktivitet i lavdëruar, leximi di të jetë sfidues dhe kënaqësia që nxjerrim prej tij, nuk është e qartë për të gjithë. Për këtë arsye, njerëzit disa herë refuzojnë të lexojnë.

Por, platforma whytoread.com ka ardhur me dhjetë arsye të pakundërshtueshme, shumica të vërtetuara, përse duhet të lexojmë.

Gazeta Metro ju sjell listën e plotë të arsyeve:

1. Të përmirësoni aftësitë verbale
2. Të përmirësoni fokusin dhe koncentrimin
3. Lexuesit e përjetojnë artin dhe e përmirësojnë botën.
4. Leximi përmirëson imagjinatën.
5. Leximi ju bën më të mençur
6. Leximi ju bën më interesantë dhe atraktivë.
7. Leximi redukton stresin
8. Leximi përmirëson kujtesën.
9. Leximi ju ndihmon ta zbuloni dhe rikrijoni veten.
10. Leximi argëton

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë